Mem E Posta (meb.k12.tr)

E Posta (meb.k12.tr)

OKUL VE KURUMLAR İÇİN TAHSİS EDİLEN E-POSTA YAPILANDIRMA AYARLARI

Tüm okul ve kurumların kullanımına kurum_kodu@meb.k12.tr şeklinde tahsis edilen resmi e-posta hesabına http://mail.meb.k12.tr adresinden erişilir.

Kullanıcı adı (Kurum kodu) ve şifre girilir.

Şekil.2

Açılan sayfadan Klasörler tıklanır (Şekil 3)

Şekil.3

Açılan bu pencereden Klasör listesini güncele bölümünden güncelleme yapılır. (Şekil.5)

Şekil.5

Bu işlem sonucunda Duyrular adında bir klasör oluşur. Bu klasör ortak duyurular için kullanılacaktır. (Şekil.6)

Şekil.6

  • İhtiyaç duyuldukça ortak kullanılabilen bu posta kutularından ileride daha fazla oluşturulacaktır. Örneğin İlköğretim okulları için ayrı Meslek liseleri için ayrı vb...
  • Posta kutusunda ilk kullanım anında Türkçeleştirmeden kaynaklanan bir problem oluşmuş ve eski isimler Sent Drafts Trash gibi kalmıştır. Bunları klasörlerden silebilirsiniz.
  • Buradaki mailler belli bir süre posta kutusunda kalacak ve ileride sizede açıklanan bir süre sonunda silinmeye başlayacaktır. Örneğin bir aydan eski mailler silinecek gibi. Bunun için sizin için önem taşıyan bir mail varsa ve saklamak istiyorsanız kendinize ayrı bir klasör oluşturarak maili buraya taşıyabilirsiniz.
  • Unutmayınki posta kutunuzun bir kapasitesi vardır (Şu anda 10 MB ileride artırılacak) Bu kota bütün klasörler için geçerlidir (Duyurular yani shared hariç) Dolayısı ile klasörlerinizdeki maillerin toplam boyutu kotanız kadar olabilir. Gereksiz mailleri silin çöp kutunuzu ve Giden kutusunu düzenli aralıklarla boşaltın. Bir klasörden mail sildiğinizde sistem bu maili çöp kutusuna taşır. tamamen silmek için çöp kutusunu yanındaki urge linkine tıklayın. Ayrıca her gönderdiğiniz mailin bir kopyası giden kutusunada kopyalanır. Bunları da temizleyin.

Kullanmakta olduğunuz kurum_kodu@meb.k12.tr mail hesabında mail attığınızda karşı tarafta gönderen olarak kurumunuzun adının görünmesi için aşağıdaki işlem basamakların yapınız.

  • Seçeneklere tıklayın
  • Kişisel Bilgileri tıklayın

Şekil. 7

  • Dsim kısmına Kurumunuzun adını ilçenizi yazın. Örneğin: Yenişehir İlçesine bağlı okul adını girmek için “Sulubağ İlköğretim Okulu Silvan / D.BAKIR” yazılır.
  • E-mail adres kısmına mail adresinizi (Kurum Kodunuz) yazınız “Ör: 111111@meb.k12.tr” gibi.

Tamam tıklanarak kaydedilir

 Yayın:11.06.2012 - Güncelleme:12.07.2012 - 11:38 - Görüntülenme:781